4 Червень 2017 г. — 22:06

Інформація про Шацькі озера: назви, глибина, опис, перелік, цікаві факти

Інформація про Шацькі озера: назви, глибина, опис, перелік, цікаві факти

Шацькі озера – назва цілої групи озер: Герасимове, Довге, Карасинець, Климовське, Кримне, Кругле, Линовець, Луки, Люцимер, Мошне, Накраннє, Озерце, Острівянське, Перемут, Пиявочне, Пісочне, Плотице, Пулемецьке, Світязь, Соминець, Чорне Велике, Чорне Мале, які знаходяться на території Шацького національного природного парку (ШНПП) в північно-західній частині Волинської області. Кожне з озер особливе і має свої відмінності.

Хоча до групи Шацькі озера належить 22 озера, проте рекреаційна діяльність розвивається лише біля декількох з них, а саме біля озер: Світязь, Пісочне, Чорне Велике, Люцимер, Пулемецьке, Соминець, Перемут. Далі короткий опис цих озер.

 

ОЗЕРО СВІТЯЗЬ

 

озеро СвітязьПлоща: 2,75 тис. га.

Довжина берегової лінії: 30км.

Середня глибина: 6,9м.; максимальна глибина: 58,4м.

Найбільше з Шацьких озер і відоме в Україні як саме глибоке прісноводне озеро. Також, саме популярне серед відпочивальників, оскільки вода в озері дуже чиста та прозора  (в тиху, безвітряну погоду дно проглядається до глибини 10м). У складі води міститься срібло та гліцерин, завдяки чому шкіра після купання м’яка та гладенька. В давні часи, воду зі Світязя набирали та возили німецьким панночкам щоб ті приймали ванну. Хоча середня глибина озера складає 6,9м., воно є дуже мілководним вздовж берегової лінії, що робить його привабливим для відпочинку з дітьми, за яких не варто надто сильно перейматися. (місцями щоб дійти «по шию» доведеться пройти водою понад 300м.)

Однією з особливостей озера є острів, площею близько 7га. Працівники ШНПП наглядають за островом для збереження там недоторканої природи із-за гніздування птахів. З часів УРСР на острові не проводилося жодного будівництва, а дача побудована для відпочинку космонавтів з СРСР вже зруйнована часом. Зараз острів слугує лише одним з напрямків для водних екскурсій відпочивальниками на човнах, байдарках, катамаранах, яхтах.

Відпочинок на озері Світязь найбільше розвинений серед усіх Шацьких озер. Відпочивальників приймають на відпочинок населені пункти розташовані вздовж берегової лінії: с. Світязь, смт. Шацьк, ур. Гряда, с. Пульмо, ур. Ступа (Іллічівка), ур. Гушово, ур. Гірка. Для гостей пропонується широкий вибір житла, переважно в приватному секторі. Найбільш облаштовані пляжі з зосередженими там розвагами знаходяться в с. Світязь та ур. Гряда, там же і зосереджена переважна більшість кафе, барів, дискотек. В інших населених пунктах відпочинок більш тихий та спокійний.

 

ОЗЕРО ПІСОЧНЕ

 

озеро ПісочнеПлоща: 187га.

Довжина берегової лінії: 5,72км.

Середня глибина: 6,9 ; максимальна глибина: 16,2м.

Друге за популярністю серед групи, оскільки має дуже чисту та прозору воду та містить у своєму складі срібло та гліцерин, як і Світязь. В озері гарне пологе пісчане дно, та пісчані береги, що підтверджує його назву. Водойма середньої глибини і добре прогрівається в літній період року. Вздовж берегової знаходиться сосновий ліс багатий на ягоди та гриби, прямо в якому і знаходяться декілька пляжів, на яких між деревами розташовуються відпочивальники, насичуючи свої легені чистим повітрям з ароматом хвої.

Відпочинок на озері Пісочне зосереджений в населених пунктах с. Мельники, ур. Ляпове, с. Гаївка та в районі спортивно-оздоровчого табору «Медик» Львівського медінституту, де розташоване одне з наметових містечок на Шацьких озерах. Гості краю їдуть сюди для тихого, спокійного відпочинку, та оздоровлення в санаторії «Лісова пісня». В санаторії працює три реабілітаційні відділення: кардіологічне, церебро-васкулярне та реабілітація  захворювань чи пошкоджень опорно-рухового апарату. Знаходиться санаторій в с. Гаївка. Хоча навколо Пісочного немає великої кількості розваг, та шумних дискотек, тут добре розвинена спортивна та пізнавальна форма активного відпочинку, через цю зону проходять різні туристичні маршрути та рекреаційно-пізнавальна стежка «Лісова пісня».

 

ОЗЕРО ЧОРНЕ ВЕЛИКЕ

 

озеро Чорне ВеликеПлоща: 82га.

Довжина берегової лінії: 3,7км.

Середня глибина: 3м.; максимальна глибина: 5м.

Невелике за розмірами порівняно з попередніми. Розташоване в смт. Шацьк. До недавнього часу тут відпочивали та рибалили лише місцеві жителі із-за зручного розташування. Але зараз воно набирає популярності і серед гостей озерного краю, які чудово проводять час на пляжах в оточенні соснового лісу, чи рибалять на одному з містків, яких багато вздовж берегової лінії. Рибалки можуть спіймати на свій гачок плотву, коропа, карася, в’юна, ляща, йоржа, щуку, канадського сомика, окуня, лина. В озері також водяться соми дуже великих розмірів (понад 80кг) та вугор, але спіймати цю рибу є не простим завданням. Нещодавно в озеро було випущено кілька тон карася, коропа та білого амура.

Відпочинок на озері Чорне Велике зосереджений в смт. Шацьк. З кожним роком тут збільшується кількість пропозицій житла для туристів, чистять та окультурюють пляжі озера. Нещодавно на березі озера створено рекреаційну зону з піщаним пляжем, волейбольною площадко, переодягальнями, альтанками та місцями для вогнища. В самому Шацьку є бари та кафе, але щоб потанцювати на дискотеці потрібно їхати в сусідні с. Світязь чи ур. Гряда (3км.)

 

ОЗЕРО ЛЮЦИМЕР

 

озеро ЛюцимерПлоща: 443га.

Довжина берегової лінії: 8,7км.

Середня глибина: 4,1м.; максимальна глибина: 11м.

Знаходиться в південно-східному напрямку від смт. Шацьк, частина берегової лінії знаходиться безпосередньо в селищі. З’єднане каналом з Чорним Великим. Відоме озеро більше серед рибалок, аніж серед відпочивальників, які збираються тут порибалити як літом так і взимку. В озері водиться: щука, судак, лящ, лин, в’юн, короп, карась, краснопірка, йорж, окунь, сазан амурський, білий амур, товстолобик, вугор. Озеро час від часу додатково зарибнюється.

Відпочинок на озері Люцимер як згадувалося вище, більше пов’язаний з риболовлею. Але не так давно тут обладнали відгороджений пляж з лавочками, переодягалками, смітниками. Житло можна обрати в Шацьку в приватному секторі з виходом прямо до озера.

 

ОЗЕРО ПУЛЕМЕЦЬКЕ

 

озеро ПулемецькеПлоща: 1640га.

Довжина берегової лінії: 16км.

Середня глибина: 4,1м.; максимальна глибина: 19,2м.

Друге за площею серед озерної групи. Розташоване на північному заході по відношенню до озера Світязь, між с. Пульмо та с. Пулемецьке. Для озера є характерним велике різноманіття рослинності, тут гніздяться різні види птахів, водиться 21вид риби.

Відпочинок на озері Пулемецьке має обмежений характер, переважно тут відпочивають жителі прилеглих населених пунктів та сусідньої Білорусії. Більше підходить для одноденного відпочинку на природі в близькому кругу, посмажити м’ясо на вогнищі та насолодитися дикою природою. Ймовірність що хтось порушить спокій вашого відпочинку зовсім невелика.

 

ОЗЕРО ПЕРЕМУТ

 

озеро ПеремутПлоща: 150га.

Довжина берегової лінії: 5км.

Середня глибина: 2м.; максимальна глибина: 6,5м.

Розташоване навпроти повороту в с. Гаївка та до санаторію «Лісова пісня». Вздовж берегової лінії пішки пройти не можливо із-зі трясовини та густого лісу, вихід до самого озера є лише в декількох місцях. Озеро відвідують в основному рибалки, вело туристи та учасники туристичних маршрутів на байдарках.

Відпочинок на озері Перемут перш за все пов’язаний з риболовлею. Вздовж всієї берегової лінії розташована велика кількість містків, правда добиратися до них потрібно водою. Також через озеро проходять туристичні маршрути. Поруч розташована рекреаційна зона з альтанками та місцями для вогнища, яка є гарним місцем для проведення часу на природі.

 

ОЗЕРО СОМИНЕЦЬ

 

озеро СоминецьПлоща: 40га.

Довжина берегової лінії: 2,9км.

Середня глибина: 1,7м.; максимальна глибина: 2,8м.

Невелике за розмірами озеро, розташоване праворуч від траси до ур. Гряда, та всього за 1км. від оз. Світязь. Досить мілководне, з чистою та прозорою водою, яка досить швидко прогрівається влітку.

Відпочинок на озері Соминець в основному обирають гості озера Світязь, які побувши декілька днів на шумних пляжах, захотіли усамітнитися та відпочити від метушні, зібрати ягід та грибів в прилеглих лісах.  Навіть в самий «пік сезону» тут можна зустріти лише декілька компаній людей, тишу їхнього відпочинку лише час від часу порушують птахи. Приємно проведуть час тут і любителі порибалити. Найближче житло в ур. Гряда.

 

Загалом, неповторність кожного з озер неможливо перелічити та описати словами. Відпочиваючи на Шацьких озерах, радимо хоч не надовго відвідати та познайомитися з кожним з них особисто. Для цього можна скористатися різними екскурсіями (вело, автомобільними, на байдарках, пішим)

Завантаження...
Схожі статті
13 Квітень 2016 р. — 18:14
З 22 по 24 липня 2016 року проходитиме щорічний міжнародний фестиваль електронної музики Joker Fest....
27 Серпень 2016 р. — 18:52
Відпустка чи вихідні, проведені на Шацьких озерах, стануть незабутніми для Вас. З цією метою створено...
01 Липень 2020 р. — 19:18
З Ковеля: своїм авто; громадським транспортом; приватним автотранспортом. З Києва: автобусом...