Адреса
озеро Світязь
Шацький район, Волинська область
Дивитися на карті
Координати:
51.4966, 23.8461
Відгуки
Дивитись всі

озеро Свитязь

Шацькі озера – найпопулярніше місце відпочинку на Західній Україні. А перлиною Шацького краю є Світязь. Воно найглибше в Україні. Вода в ньому дуже чиста і прозора. Дно можна побачити на глибині 8 м.  Чимала кількість туристів кожного року приїжджає провести свій літній відпочинок на Світязі. Адже, вабить красою та мальовничими краєвидами. І звісно ж цілющою водою, що містить у своєму складі срібло та гліцерин.

Його площа становить 2,75 тис. га. Довжина берегової лінії близько 30 км. Середня глибина дорівнює 6,9 м. Максимальна – 58,4 м.  На півночі через канал Світязь з'єднаний з озером Луки.

Острів

У центрі водойми є острів, який надає неповторного та привабливого вигляду. Його назва звучить як «Острів закоханих». За легендою, він утворився там, де хлопець та його дівчина перевтілились на явір та липу. Площа острова приблизно 7 га. Простягається він у північно-східному напрямку на 800м, а максимальна ширина сягає 150-170м. Ще острів став місцем гніздування бакланів, кількість яких збільшилась в останні роки. Оселились вони тут через велику кількість риби. Ці птахи гніздяться на деревах. На сьогоднішній день популяція бакланів становить 200-250 особин.

Переважно вздовж берега озеро мілководне. Треба пройти близько 300-500 м, щоб дійти до глибини. А це забезпечить комфортний відпочинок батькам та дітям, які люблять плюскатись у воді.

Історія виникнення

Щодо походження, то вчені не мають однієї думки. Найпоширеніші теорії: льодовикова та карстова. Згідно льодовикової теорії утворилось воно під час танення Дніпровського льодовика. Протягом багатьох років розмивалися вапнякові породи, що залягають на дні. Внаслідок цього, сформувалась ціла мережа підземних карстових печер. Вони є одними із джерел живлення. Світязь велике за площею, глибоке зі складними обрисами берегової лінії та великими перепадами глибин.

Одна із легенд розповідає про те, що на місці чаруючої водної гладі давним-давно процвітало гарне місто. Правив ним Туган. Тривожними були ті часи, часто палала земля від набігів та побоїщ. Якось на князя Мендога, який правив сусіднім містом, рушило військо ворога. Тоді він вирішив попросити допомоги у славного Тугана. Але вже за воротами князь відчув тривогу за своє місто, так як воно залишається без захисту. Та донька заспокоїла батька, розказавши йому про сон, в якому до неї прийшов ангел та зобов’язався забезпечити надійний захист міста. Послухавши доньку, батько відправився на допомогу.

На місто опустилась темна ніч. Під її покровом ворог підкрався до стін міста. Вдарив таран. Впали ворота. Налякані мешканці кинулись до княжого замку. У відчаї звернула до неба благаючий погляд княжна. Але не встигли затихнути її слова, як місто провалилось під землю. На його місці утворилось озеро. По сьогоднішній день не бере воно ні від кого ні милостині, ні данини. Живиться тільки водами власних джерел.

Шацькі озера набули неабиякої популярності серед рибалок. Риба –  одне із найбільших багатств Волинського краю. Всього в Світязі нараховується близько 29 видів риб. У виловах рибалок домінують плотва, лящ, щука, окунь, уклія, краснопірка, карась. Рідше зустрічаються карликовий сомик, судак звичайний, лин, вугор.

Рибне багатство

Вугор – це справжній делікатес та особливість Світязя. Це дуже смачна, корисна риба. З’явився він тут після створення меліоративних каналів, які викопувались з метою осушення боліт. Ці канали сполучили водойми між собою. А річкою Копаївкою водний комплекс з’днався у цілому з Західним Бугом. Поява цих водних сполучень дала можливість вуграм із Балтики через Західний Буг і Віслу припливти до водного комплексу. Популяція вугра раніше поповнювалась також штучно.

Думка про те, що великих вугрів замало, – не зовсім правдива. Швидше за все вугор не попадає в рибальські сіті через великі донні зарості, які служать їм надійним захистом.

Приїжджайте на Світязь! Гарантовано отримаєте чудовий настрій, гарний і комфортний відпочинок, багато позитивних емоцій та незабутніх вражень! 

Booking.com
На карті
Адреса
озеро Світязь
Шацький район, Волинська область
Завантаження...
Є ідеї щодо поліпшення сервісу?
Інші пропозиції в цьому населеному пункті
Як зробити RestLib ще кращим для вас?