Адреса
с. Піща
Волинська область
Дивитися на карті
Координати:
51.6113, 23.8127
Відгуки
Дивитись всі

Садиба Гутовських

Дивитися всі фото (2)
садиба Гутовських
садиба Гутовських

В кінці 19 – на початку 20 століття проживав у селі Піща польський пан зі своєю сім’єю. До їх комплексу входили: помешкання керуючого, капличка, частка панського помістя, складські будівлі, двоповерховий особняк і кована огорожа. Старі майстри робили колись усе на віки. Але, нажаль, з роками багато що зруйнували або розібрали. Всередині колишньої каплички збереглись залишки від колгоспу – це мішки, де зберігалось добриво і протигази. Піщанці змогли зберегти більшість поміщицьких споруд до наших днів. Вони навіть побудували поруч приміщення, де раніше діяв цех із збирання замків. Але коли колгоспи розвалились, приміщення запустіли і зараз заростають кущами та деревами.

Сім’я Гутовських в селі мала безліч земель, млин, також зрощували льон і зернові культури. А ще мали свою винокурню в урочищі Липи. В ній виготовлялось продукції на суму близько 17 тис. карбованців. Панська сім’я забирала собі кращі земельні ділянки в Піщі та інших ближніх селах. Вони не дуже поважали тутешніх мешканців. Була навіть сутичка з паном через викопану траншею від ставків з рибою до озера. Через це городи місцевих були підтоплені. Проживала сім’я Гутовських в Піщі до 1939 року, пізніше вони залишили все і переїхали.

У приміщенні садиби до початку Другої світової війни розмістились військові. Також жителі села мали змогу проходити тут перепідготовку. З часом їх перевели до державного кордону. Але вже на початку війни фашисти окупували Піщу.

Старші мешканці села кажуть, що колись сюди повернулися сини господаря маєтку вже після того, як переїхали. Вони стверджують, що батьки закопали тут золото їхнього роду. Точно невідомо чи віднайшли сімейний скарб вони чи ні. Але коли Ви пройдетесь тодішньою територією помістя, то зможете побачити, що тут все-таки побували шукачі золота. Подекуди в будівлях навіть видовбали стіни.

У 1992 році садибу Гутовських зарахували до реєстру пам’яток архітектури місцевого значення. Зазначено, що комплекс потребує реставрації. Невідомо чи через нестачу грошей чи через людську байдужість, але ніяких робіт поки що не проводять.

На карті
Адреса
с. Піща
Волинська область
Завантаження...
Інші пропозиції в цьому населеному пункті
від 167 до 1200 грн/доба за номер
від 125 до 1300 грн/доба за номер/будинок
від 125 до 1500 грн/доба за будинок
від 150 до 1000 грн/доба за будинок